Szprynger_80x60_2021_akryl-gwasz(4)

ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WERNISAŻU


4 czerwca w salach zamku w średniowiecznym Reszlu odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Anny Szprynger - jednej z najbardziej cenionych autorek sztuki najnowszej w Polsce.

W murach, które często gościły zarówno Mikołaja Kopernika, jak i Franciszka Starowieyskiego, prezentowano dotychczas m.in. dorobek Wojciecha Fangora, Andrzeja Wróblewskiego, Natalii LL czy Josepha Beuysa. Galeria „Zamek” powstała w połowie lat 80. jako przestrzeń, do której w całości przewożone były ekspozycje polskiego pawilonu z Biennale w Wenecji.
Oprócz abstrakcji Anny Szprynger podczas wystawy zaprezentowany zostanie półakt artystki, którego autorem jest Maciej Marschall - rzeźbiarz rozpoznawalny z oddawania zmysłowych form w materiałach tak surowych jak zespawany drut czy drobne odłamki metalu.
Tytuł „Bujna” nawiązuje do energii, którą można odnaleźć w moich pracach, i przekierowuje schematyczne myślenie o abstrakcji geometrycznej jak o zimnej i pozbawionej życia strukturze w przestrzenie pełne witalności i życia

Anna Szprynger

Anna Szprynger fot. Alicja Salska 2022(1)
Malarstwo Anny Szprynger zaliczane jest obecnie do czołówki polskiej sztuki najnowszej, a samą autorkę określa się jako kontynuatorkę tradycji awangardowej sztuki geometrycznej. Artystka - rozpoznawalna głównie ze swoich precyzyjnych obrazów przedstawiających czarne przestrzenie, w których rozsypują się snopy białego światła - podczas reszelskiej wystawy zaprezentuje również najnowszy cykl abstrakcji bardziej organicznej i, w pewnym sensie, osobistej. Niewystawiane dotychczas prace nierozerwalnie wpisują się w geometryczny język Anny Szprynger, jednak odczytać można z nich świeży zestaw pojęć: barwę, pełnię, rozkwit.
W najnowszych obrazach pojawia się kolor, większa płynność, życie. Pozostaję nadal w czarnej przestrzeni, ale w liniach jest wigor - komentuje artystka, odnosząc tytuł wystawy również do bieżącego etapu swojego życia.
Bujność oznacza w zamyśle organizatorów ekspozycji kobiecość najprawdziwszą, która już w ramach pradawnego kultu utożsamiana była z życiodajną energią rozkwitu. Ekspozycja uzupełniona o rzeźbiarski półakt samej artystki wypowiadać ma to hasło daleko poza mury średniowiecznej osady, właśnie poprzez sztukę: ożywioną abstrakcję, w której ciągle trwać będą czerwiec, lipiec i kobieca wolność w swoim zenicie.
Bujna – półakt Anny Szprynger, Maciej Marschall
Usytuowana w południowym skrzydle reszelskiego zamku galeria znana jest przede wszystkim z tradycji prezentowania ekspozycji polskiego pawilonu na Biennale, która z Wenecji przewożona była w całości - i przy spójnej aranżacji - na Warmię.
Dzięki zakupom sporej części tych prac galeria Zamek zgromadziła od połowy lat 80. znakomitą, obszerną kolekcję sztuki współczesnej. Do artystów, których prace oglądać można było w zamkowych salach, należą m.in. Andrzej Wróblewski, Wojciech Fangor, Joseph Beuys, Teresa Pągowska, Natalia LL czy Gunter Grass.
Zabytkowa budowla górująca nad kameralnym miasteczkiem sięga natomiast historią do połowy XIII wieku i związana jest z krzyżackim podbojem dawnej staropruskiej ziemi o nazwie Barta.
Po zakończeniu wystawy „Bujna”, ekspozycja malarstwa Anny Szprynger powiększona o zbiór rzeźb Macieja Marschalla przewieziona zostanie do Republiki Czeskiej. W ramach wystawy czasowej organizowanej przy współpracy z Kabinetem Architektury z Ostrawy, prezentowana będzie w Hradcu nad Morawicą, w Białym Zamku.

Bujna


Galeria Zamek w Reszlu
4.06 – 5.08 2022
Podzamcze 3, Reszel

Wernisaż – 4.06 godz. 18.00
Stowarzyszenie Kulturalne Zamek w Reszlu.
Anna Szprynger ur. w 1982 roku w Warszawie
Polska malarka, jedna z najważniejszych artystek sztuki najnowszej, kontynuatorka tradycji awangardowych abstrakcjonistów. Laureatka licznych wyróżnień w Polsce i zagranicą, m.in. Prix Marin paryskiego Salonu Réalités Nouvelles w 2013 r. oraz Nagrody Arteonu za rok 2014. Dorobek Anny Szprynger trafił do kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie pracę artystki można oglądać na ekspozycji stałej.
Anna Szprynger miała 25 wystaw indywidualnych, m.in. w Slag Gallery w Nowym Jorku (2019), Galerie Lindner w Wiedniu (2017), Muzeum Narodowym w Gdańsku (2014), Galerii EL w Elblągu (2014), Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2012). Brała udział w ponad 50 wystawach zbiorowych.

Maciej Marschall ur. w 1978 roku w Kętrzynie
Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni . Absolwent ASP w Warszawie. Obronił dyplom w 2008 roku na wydziale rzeźby w pracowni prof. Adama Myjaka. Realizacje rzeźbiarskie wykonuje w metalu, kamieniu, w drewnie i gipsie. Charakterystyczne są dla niego formy spawane z drutów i drobnych kawałków metalu.